Ościeżnice

Ościeżnice

Ościeżnica to nieruchoma, montowana na stałe rama, która jest osadzona bezpośrednio w otworze w murze. To właśnie do niej za pomocą zawiasów możesz przytwierdzić skrzydło drzwiowe. Dotyczy to zarówno drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Ościeżnice mogą być wykonane z różnych materiałów. Wśród nich z pewnością prym wiodą materiały drewnopochodne, MDF, PCV, ale też stal lub aluminium czy nawet lite drewno. Wszystko po to, aby każda futryna była trwała, wytrzymała i dobrze znosiła ciężar nawet bardziej masywnego skrzydła. Ich wykończenie natomiast może być stworzone z forniru, lakieru lub folii.

Różne materiały wykonania, a także dodatkowe wykończenia sprawiają, że futryny mogą mieć różne właściwości. Dzięki temu wśród ościeżnic znajdziesz modele ogniotrwałe, dymoszczelne, a nawet energooszczędne. Najogólniej jednak ościeżnice można podzielić na dwa typy: stałe i regulowane. Te pierwsze mają stałą szerokość.

Alternatywnym rozwiązaniem dla stałych ościeżnic są futryny regulowane. Zostały one tak skonstruowane, aby umożliwiały regulację ich szerokości w pewnym z góry określonym zakresie. Przeważnie producenci ustalają go na ok. dwa centymetry. Co więcej, przeważnie ościeżnica regulowana może być zamontowana na murze o minimalnej grubości siedmiu i pół centymetra.

Każda ościeżnica czy to stała, czy regulowana, składa się z trzech części: dwóch baz oraz jednej równoległej do podłoża belki. Wszystkie te elementy są niezbędne do stworzenia wytrzymałej ościeżnicy.